KŘEPELKY VE VINNÉM LISTĚ

Listy vinné révy se pro svou příjemně nakyslou chuť používají nejen v kuchyni, ale i v čajích, kde se navíc zúročují jejich léčebné účinky. Příznivé látky obsažené v listech – vitaminy A, C, B, cukry, třísloviny, karoten, quercetin, organické kyseliny, jsou cenné především v oblasti péče o zdravé nohy a jejich žilní systém. Listy vinné révy stimulují krevní oběh, snižují krevní tlak, rozšiřují cévy a zvyšují jejich odolnost proti kornatění, zmírňují podráždění i otoky kůže a celkově pomáhají očistit organismus od odpadních látek. Příměs listů vinné révy najdete v čajích zaměřených na podporu zdravých cév – v Leros čaji na žíly a v čaji ze Strážnice. Vinné listy v čaji ze Strážnicka uplatňují nejen svoji léčivou sílu, ale odkazují i na region Slovácka, který má mnohaletou tradici v pěstování i výrobě vína. Se slováckým městem Strážnice je spjata historie bylinných čajů Leros od jeho samých začátků, jelikož právě zde, se velká část léčivých rostlin šetrně zpracovává do podoby kvalitních přírodních výrobků plné vůně, pohody a zdraví až dodnes. Krásné Strážnice kromě svého jedinečného vína rostoucího na místní jílovité půdě a zpracování léčivých bylin proslulo svými tradičními barevnými ornamenty, kterými zdobí průčelí domů, sklípků i kapliček místní lidové malérečky. Nejstarší ukázku strážnického ornamentu najdete na fotografii z konce 19. století, na které je zachycen malovaný pás ornamentu pod stropem zámecké kaple. Ornamentika Strážnicka se od ostatních regionů Slovácka liší svým provedením, které se vyznačuje převahou červené barvy a vedle dalších dvou barev použitím modrého ultramarínu. Typickým ornamentem tohoto města je „strážnický kohút“ zdobící i Leros čaj ze Strážnice, v kterém se snoubí lehce kyselá chuť listů vinné révy s ovocnými tóny jablek a šípků, citrónovým nádechem meduňky i jemnou hořkostí kořene pampelišky. Na tomto lahodném čaji s medový odstínem a nasládlými tóny bezových květů si můžete pochutnat kdykoliv během dne anebo s ním příjemně zakončit oběd či večeři v podobě křepelek ve vinném listu. Křepelky se řadí mezi zvěřinu, která bohužel z našich talířů pozvolna mizí a je nahrazována méně zdravým masem.

Divoká zvěř zažívá ve svém životě daleko méně stresu, více pohybu, živí se instinktivně tím nejlepším a prochází přirozenou přírodní selekcí. Její maso je díky tomu podstatně aromatičtější, šťavnatější a méně tučné. Zvěřina se většinou musí péct či dusit více hodin než maso hospodářské, to se ale netýká delikatesy v podobě křepelek. Jejich jemné a lahodné maso je připravené do jedné hodiny. Recept na křepelky ve vinném listu pochází z 19. století a ve své Kuchařské škole ho zveřejnila Marie B. Svobodová. Obalením křepelky při pečení nejen ochráníte, aby se příliš nevysušily, ale zachováte i jejich ojedinělou chuť připomínající maso bažantí. 

INGREDIENCE:
4 KŘEPELKY
150 G SLANINY
12 VINNÝCH LISTŮ
150 ML PŘÍRODNÍHO VÍNA DON JACOBO TEMPRANILLO BLANCO ECOLÓGICO
ČERSTVĚ MLETÝ PEPŘ
30 G MÁSLA
SŮL
POTRAVINÁŘSKÝ PROVÁZEK

POSTUP:
Křepelky opláchněte studenou vodou, zkontrolujte, zda nepotřebují dočistit a osušte. Osolte je a opepřete čerstvě mletým pepřem. Po celém jejich obvodu je obalte nejprve slaninou, potom vinným listem a převažte provázkem. Na dno pekáčku nalijte bílé víno, poté do něj umístěte křepelky a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C přibližně na 45 minut. Ke konci pečení křepelky vyjměte z trouby, odstraňte provázek a sundejte slaninu a vinné listy. Vraťte křepelky do pekáčku, přidejte do výpeku máslo a pečte ještě 10-15 minut, dokud nebudou upečené dozlatova. Podávat můžete s kousky upečené slaniny, řeřichovým salátem a se šťouchanými bramborami s hráškem.