PEČENÉ KUŘE S MAMINČINOU NÁDIVKOU

Milovali jste také jako děti kuře s nádivkou? Já hrozně moc a musím přiznat, že teď v dospělosti je to jediná cesta, jak se do mého žaludku dostane bílý rohlík, a to rovnou v nepřípustném množství. Jinak zatvrzele uznávám celozrnné pečivo, i když i na to jsou, jako na všechno, různé názory. Ale to jsem odběhla někam jinam. Kuře s nádivkou je prostě dětství, kdy v neděli lítáte celé dopoledne venku, vylezete na pár stromů, přelezete nějaké ploty, poperete se s Frantou Peterkou a jdete s odřenými koleny a nudlí u nosu (protože po té rvačce brečíte, tak tečou nudle) domů. Přesně na 12:00, protože jinak oběd nedostanete. A už když přecházíte dvůr, tak vás omámí krásná vůně kuřete i nádivky a všechny bolístky jsou zapomenuty. Děláte jen radost mamince, jak to pěkně do sebe cpete horem dolem. No jo, to bývávalo dětství na Vysočině.

INGREDIENCE:

CELÉ KUŘE

150 ML KUŘECÍHO VÝVARU

6-8 PLÁTKŮ MÁSLA

6 ROHLÍKŮ (nebo jiného světlého pečiva)

100 G SLANINY

200 ML MLÉKA

3 VEJCE

KŮRA Z 1 BIOCITRÓNU

MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK

HLADKOLISTÁ PETRŽEL

SŮL, PEPŘ

POSTUP:

Rohlíky nakrájejte na kostičky a přelejte je ohřátým mlékem (mléko se do pečiva lépe vsákne). Nechte chvilku máčet a pusťte se do přípravy kuřete. Kuře omyjte a nasolte ze všech stran. Umístěte do pekáčku a pod kůži na různá místa kuřete zastrkejte plátky másla. Rozklepněte vejce, dejte stranou žloutky a z bílků ušlehejte pevný sníh. Slaninu i petržel nakrájejte na menší kousky. Z housek, které se máčely, vymačkejte zbytek mléka a přimíchejte slaninu, petrželku, žloutky s muškátovým oříškem, sůl, pepř, ostrouhanou kůru z citrónu a na závěr vmíchejte bílky.

Kuře naplňte nádivkou a uzavřete pomocí špejlí. Do pekáčku nalijte vývar a ze zbytku nádivky tvořte kopečky, které umístěte kolem kuřete. Troubu vyhřejte na 210°C. Vložte kuře do trouby a po 10 minutách stáhněte teplotu na 180°C a pečte dle velikosti kuřete 1-1,5 hodiny.

Pokud by vám nádivka hnědla příliš rychle, přikryjte pekáč poklopem nebo alobalem.

Naporcované kuře servírujte s výpekem a s bramborami s petrželkou, případně se zeleným salátem.