PUČÁLKA

Pučala má milá pučálku, nesla ji milému na šálku, od lesa k lesu pučálku nesu, pu-pu-pu-pu-pu-pu-pu, pučálku, nesu ji milému na šálku.

Starodávný popěvek z Budějovicka jsem našla v knize Česká strava lidová Marie Úlehlové-Tilshové, když jsem hledala co nejvíce historických podkladů o pučálce. To je vám tak barvitá minulost tvořící naší tradici po staletí, že by byla velká škoda ji neoprášit. Navíc si na pučálce opravdu pochutnáte a její přípravou strávíte jen velmi málo času. Je mnohem lahodnější a určitě i zdravější než popcorn nebo chipsy. A co si máte pod pučálkou představit? Je to vlastně naklíčený hrách, který se pak krátce opraží a dochutí do slana, či do sladka. Jíst ho ale samozřejmě můžete i bez opražení. Naklíčením se dřímající semena probudí k životu a stoupne v nich obsah vitamínů B, A a dokonce i C. Rozhodla jsem se, že na pučálku naučím svoje holky, které zatím mají rády jen mladý hrášek čerstvě utržený. Cokoliv jiného z hrachu odmítají. Dříve bývala pučálka mezi dětmi oblíbená. Nosily si ji místo chleba do školy a o přestávce ji krátce opražily nebo si ji bylo možno koupit na ulici u baby pučálnice asi tak jako se dnes kupují horké kaštany nebo jiné ořechy. Pučálka neboli pálenec bývala pevně spojena s velikonočním půstem a pražila se tradičně na škaredou středu, první postní neděli, tedy dnes, které se též přezdívalo pučálková a pak na čtvrtou postní neděli. Rozhodně je jedno, kdy si ji uděláte, ale doporučuji dát pučálce šanci.

INGREDIENCE: 

200 G NELOUPANÉHO HRACHU
3-4 LŽÍCE MÁSLA
SŮL A PEPŘ NEBO CUKR MUSCOVADO A ROZINKY

POSTUP: 

Hrách přeberte, aby zůstaly jen celé kuličky a nebyly v něm žádné nečistoty. Propláchněte ho a přesypte do sklenice, tak aby zabíral 2/3 jejího objemu. Celou sklenici naplňte vodou, zavřete a nechte stát v kuchyni při pokojové teplotě. Za jeden celý den vodu slijte, hrách lehce propláchněte a vraťte do sklenice. Sklenici přikryjte papírem nebo fólií, kterou lehce proděravte, aby k hrachu mohlo trochu vzduchu.

Takto nechte stát další den nebo dva, podle toho, jak vám vyraší klíčky. Povětšinou třetí případně čtvrtý den, můžete hrách již opéct na pánvi. Stačí rozpustit trochu másla a krátce ho orestovat buď se solí a pepřem a rovnou podávat nebo jen se špetičkou soli a poté obalit v cukru a smíchat s rozinkami.