ŠPALDOVO-ŽITNÉ KVÁSKOVÉ BULKY

Moje kvásková mánie pokračuje a dnes vám sem a na blog přidávám recept na špaldovo-žitné bulky. Nejsou tak nadýchané a sladké jako hamburgerové housky nebo briošky, ani tak tuhé jako chleba. Mají však dostatečnou pevnost, která umožňuje snadné rozmazání másla a nedrolí se pod nožem. Řekla bych, že se u nás doma těší ještě větší oblibě než klasický chléb, obzvlášť u nejmenší Stelinky. 

INGREDIENCE NA ROZKVAS:

LŽÍCE ŽITNÉHO KVÁSKU 

150G ŽITNÉ MOUKY 

150 G VODY

INGREDIENCE NA TĚSTO:

250 G ŠPALDOVÉ HLADKÉ MOUKY (můžete dát půl na půl bílou a celozrnnou)

50 G ROZPUŠTĚNÉHO MÁSLA

100 G ŽITNÉ MOUKY

160 G MLÉKA

1 VEJCE (+ 1 na potírání)

2 LŽIČKY SOLI 

VAŠE OBLÍBENÁ SEMÍNKA (lněné, sezam, mák)

POSTUP:

Nejprve si připravte rozkvas smícháním kvásku, vlažné vody a mouky. Misku s rozkvasem uzavřete a nechte v teplé místnosti pracovat 12 hodin. 

O ZÁKLADECH DOMÁCÍHO KVÁSKOVÁNÍ SE DOČTETE ZDE

Kvásek po dvanácti hodinách zdvojnásobí svůj objem. Do rozkvasu přidejte mouku, mléko, rozkvedlané vajíčko, sůl a promíchejte. Poté přidejte zchladlé rozpuštěné máslo a hněťte alespoň 5 minut, dokud se nezačne těsto odlepovat od stěn misky. Těsto bude trochu lepivější než třeba na chleba, ale více mouky nepřidávejte, jinak by bulky mohly být příliš tvrdé. Těsto nechte v misce vytřené olejem kynout 2 hodiny. Poté ho vyndejte z mísy a rozdělte na 8-10 dílků. Z každého dílku stočte malý bochánek a umístěte na plech vyložený pečícím papírem. Plech buď přikryjte fólií anebo během dalšího kynutí bulky jednou oroste vodou z rozprašovače.

Nechte kynout hodinu. Poté pomažte povrch bulek rozkvedlaným vajíčkem a posypte zrníčky. Pečte v troubě rozpálené na 230 °C po dobu 15-20 minut.