FÍKOVÉ KOBLIHY

Děti se láskou k nim netají, dospělí na nich hřeší spíše potají, protože vědí, že nejsou zrovna výkvětem zdraví prospěšné stravy. Přesto jejich tisíciletou tradici z kuchařské historie neodpářeme a občas jejich lákavé vůni blaženě podlehneme. Na nadýchaných malých bocháncích usmažených v hojném množství tuku si pochutnávali již staří Římané. Tehdy se usmažené kuličky „globuli“ plněné mákem a fíkovou marmeládou a zatepla pomazané medem jedly v převelikém množství. Zato v atickém Řecku se smažené medové koblihy nabízely především vítězům olympijských her a první záznam o nich pochází z roku 776 před naším letopočtem. Smažené těsto má v mnoha částech světa dlouhou a slavnou historii, překvapivě dokonce i v Indii, Asii, na Středním východě a kdovíkde ještě. 

U nás jsou koblihy spjaty nejen s tradicí oslav masopustu, ale pojídaly se v různých podobách i během roku, jak vypovídají nejstarší dochované kuchařské spisy. Kupříkladu „těsto kobližné“ pochází z rukopisné sbírky kuchařských návodů z 15. století a připravíte dle něj spíše moučník mnohovrstevnaté chuti. Mandle se svařily s vínem a zadělaly do těsta, těsto se řádně „ošafranilo“ a pak vyválelo. Jeden plát těsta se položil do formy, na něj se nakladlo, co spižírna dala, a navrch se dal druhý plát. Celé kobližné dílo se osmažilo na másle. Obyčejné koblihy byly nejspíše tak běžné, že do poloviny 17. století se jejich příprava v kuchařkách nijak nerozvádí, ale figurovaly v ostatních receptech, třeba v kobližné kaši. To se koblihy rozkrájely na řezanici, svařily se s mlékem a cukrem a kaše se nesla pocukrovaná a oskořicovaná na stůl. Až v první polovině 17. století se v rukopisném sborníku kuchařských receptů šlechtických objevuje hned několik nápaditých, na másle usmažených bochánků. Vybrat jste si tehdy mohli nejen ze sladkých koblihů jablkových, fíkových, vaječných, mandlových či s lístky růže, ale i z dnes méně běžných šalvějových, hrachových nebo rakových. 

INGREDIENCE NA KOBLIHY:
500 G HLADKÉ ŠPALDOVÉ MOUKY 
30 G TŘTINOVÉHO CUKRU
50 G NASEKANÝCH SUŠENÝCH FÍKŮ
2 LŽÍCE KVALITNÍHO RUMU
60 G MÁSLA
4 ŽLOUTKY
30 G DROŽDÍ 
250 ML VLAŽNÉHO MLÉKA 
ŠPETKA SOLI
NASTROUHANÁ KŮRA Z JEDNOHO BIO CITRONU 
PŘEPUŠTĚNÉ MÁSLO NA SMAŽENÍ (nebo sádlo, rostlinný olej)

INGREDIENCE NA NÁPLŇ:
300 ML SMETANY KE ŠLEHÁNÍ
400 G MĚKKÉHO TVAROHU VE VANIČCE
5–6 ČERSTVÝCH FÍKŮ NEBO 2–3 LŽÍCE FÍKOVÉHO DŽEMU

MOUČKOVÝ CUKR DLE LIBOSTI

POSTUP:
Nejprve rozdrolte do misky droždí, přisypte 4 lžíce cukru a zalijte trochou lehce ohřátého mléka. V robotu nebo ručně utřete máslo se zbylým cukrem do nadýchané pěny a postupně přidávejte žloutky. Když jsou zapracované, přimíchejte kvásek, rum, špetku soli, nastrouhanou citronovou kůru, nasekané fíky, mouku a zbytek mléka. Vše pořádně promíchejte, a to postupem, kdy dokola nadzvedáváte těsto ode dna nahoru. Těsto potřebuje pořádně provzdušnit, aby kvasnice mohly dobře pracovat. Po řádném zpracování těsta posypte jeho povrch moukou, zakryjte utěrkou a nechte 45 minut v teple kynout. Po nakynutí těsto vyndejte a na lehce pomoučněném vále je rozválejte na 2 centimetry silnou placku. Sklenkou vykrajujte kolečka, co nejblíže vedle sebe, aby vám nezbylo moc odkrojků. Z odkrojků pak znovu zpracujte těsto a opakujte postup s vykrajováním. Vykrájené koblihy nechte ještě 15 minut dokynout a pak se můžete pustit do smažení. Rozehřejte tuk v hlubším kastrolu. Koblihy opatrně vkládejte do oleje stranou, která byla při kynutí nahoře. Postupně můžete koblihy otáčet ze strany na stranu a dopékat je do zlatavé barvy. Aby byly koblihy dobře propečené, potřebují alespoň 5 minut, tak je nesmažte na moc prudkém plameni, aby vám rychle nezhnědly a nezůstaly uvnitř syrové. Usmažené koblihy pokládejte na papírové ubrousky, které nasají přebytečný tuk. Než koblihy vystydnou, připravte si náplň. Nejprve vyšlehejte tvaroh s trochou cukru a za stálého míchání na menší otáčky postupně přilévejte smetanu. Poté vmíchejte marmeládu nebo vydlabanou rozmělněnou dužinu z čerstvých fíků. Po vychladnutí můžete koblihy začít plnit pomocí cukrářského pytlíku s krémem nebo je rozříznout napůl a jen promazat. Na závěr je posypte moučkovým cukrem.