VINTAGE DATLOVÝ DORT

Dorty jsou moje vášeň. Notně jsem se jim věnovala při mých prvních pokusech o vaření, když mi bylo 12 let, a několik jich taky pěkně zpackala. V experimentech pokračuji dále a ustálené receptury povětšinou přepracovávám a ubírám v nich cukr, co nejvíce je to možné. V datlovém dortu od Sandtnerové to šlo celkem snadno. Část cukru jsem nahradila větším množstvím datlí a překvapivě byl dort sladký i tak až až. Dort jsem pekla pro mou kamarádku k narozeninám a ovace od hostů byly takové, až jsem se až červenala. Překvapené reakce a velký ohlas sklidily datle medjool naplněné oříškovým máslem, kterými jsem dort ozdobila. Tak je určitě nevynechávejte, pokud se do dortu pustíte. 

INGREDIENCE NA KORPUS:

60 G MÁSLA

70 G CUKRU MUSCOVADO

VANILKA 

KŮRA Z JEDNOHO BIO CITRÓNU

6 VAJEC

45 G PEKANOVÝCH OŘECHŮ NEBO NELOUPANÝCH MANDLÍ

70 G DATLÍ

75 G PIŠKOTOVÉ DROBEČKY

20 G MÁSLA A MOUKY NA VYMAZÁNÍ A VYSYPÁNÍ FORMY

INGREDIENCE NA KRÉM:

120 G MÁSLA

50 G VANILKOVÉHO CUKRU

20 G PEKANOVÝCH OŘECHŮ NEBO NELOUPANÝCH MANDLÍ

50 G DATLÍ

2 LŽÍCE RUMU DZAMA VANILLA

INGREDIENCE NA BÍLKOVOU POLEVU:

100 G PUDROVÉHO NEB MOUČKOVÉHO CUKRU

1 BÍLEK

1 LŽIČKA CITRÓNOVÉ ŠŤÁVY

INGREDIENCE NA PLNĚNÉ DATLE:

12 DATLÍ MEDJOOL

OŘÍŠKOVÉ MÁSLO DLE VAŠÍ OBLIBY

POSTUP:

V míse utřete máslo, ke kterému přidejte cukr, žloutky, vanilku, citrónovou kůru a vyšlehejte do pěny. Poté přidejte najemno nasekané datle, stejně tak nasekané ořechy, piškotové drobečky a promíchejte. Na závěr přidejte z bílků ušlehaný sníh. Těsto přendejte do vymazané a moukou vysypané dortové formy a dejte péct do trouby vyhřáté na 170 °C přibližně 45 minut. Zda je těsto upečené vyzkoušejte špejlí. 

Než se dort upeče, připravte si krém. Máslo utřete s cukrem do pěny. Pak přidejte najemno nasekané ořechy a datle, přimíchejte rum a promažte dort rozříznutý na půl. 

Promazaný dort polijte polevou, kterou připravíte tak, že utřete všechny ingredience až do okamžiku, kdy začne hmota houstnout. Poté polevu rozetřete na dort a nechte zatuhnout.

Na závěr dort ozdobte plněnými datlemi. Každou datli stačí trochu naříznout a pak do ní lžičkou napěchovat oříškového máslo, co se vejde.