KAŠE S FLAMBOVANÝM ANANASEM A KOKOSEM

Nevím, jak je to možné, ale flambování pro mě dlouhou dobu zůstávalo utajeným kouzlem mistrů kuchařů. Vždy jsem ho s obdivem sledovala, ale bála jsem se do něj pustit, abych nepodpálila kuchyň. Musela jsem někoho potkat, kdo mi dodal odvahu to vyzkoušet. Při setkání s Darinou Sieglovou konečně došlo k prolomení ledů a přiblížení se k ohňů, kdy jsem se dle jejího návodu jala rovnou vyzkoušet celý recept Apetitu na kaši s flambovaným ananasem. Dopadlo to nad očekávání…trochu vzrušení a pak úžasná intenzivní chuť sladkého ananasu nasáklého vůní ovocné pálenky Fassbind Williams. 

Mohu tedy potvrdit, že se není při flambování čeho bát. V uzavřené kuchyni je potřeba dodržet jen pár pravidel – nepoužívat větší množství alkoholu než 0,2 cl (venku při grilování můžete třeba zkusit použít i o trochu více), nepoužívat destilát s více než 60% obsahu alkoholu (ani méně než 40%, to by vám zase naopak nehořelo), mít připravenou poklici vedle pánve, v které flambujete, abyste případně mohli uhasit příliš velký plamen. Pak to chce už jen trochu odvahy a mít shromážděné strávníky před plotnou, jelikož tím rozhodně umocníte kulinářský zážitek jejich i váš.

INGREDIENCE:

1 ANANAS

2 LŽIČKY MÁSLA

2 LŽÍCE TŘTINOVÉHO CUKRU (nebo kokosového)

12 LŽIC OVESNÝCH A RÝŽOVÝCH VLOČEK

250 ML KOKOSOVÉHO MLÉKA

2 LŽÍCE KOKOSOVÝCH PLÁTKŮ

2 LŽÍCE ROZINEK

2 CL FASSBIND WILLIAMS (hruška)

POSTUP:

Z ananasu vykrojte tuhý střed, ukrojte dvě kolečka na ozdobení a zbytek nakrájejte na malé kostičky. Na pánvi rozpusťte máslo, vsypte kostičky ananasu i kolečka na ozdobení a za občasného míchání nechte ananas na másle opékat. Pustí šťávu a začne se lehce dusit. 

Mezitím promíchejte ovesné a rýžové vločky a rozdělte do mističek. Kokosové mléko ohřejte a rozdělte ho k vločkám. Dolijte vroucí vodou tak, aby tekutina byla zhruba 3 mm nad vločkami. Přiklopte talířkem a nechte stát, dokud se tekutina nevstřebá. 

Na ananas dusící se na pánvi nasypte třtinový cukr a nechte zkaramelizovat. Do malého kastrůlku nalijte Fassbind Williams a po jeho zahřátí (pozor nevařit, ale zahřát jen na přibližně 50 °C) ho zapalte a okamžitě jím přelijte ananas na pánvi. Oheň během chvilky vyhoří a vy můžete flambovaný ananas přemístit na kaši. Kaši ještě ozdobte rozinkami a kokosovými lupínky a můžete podávat.