KUŘECÍ VÝVAR S KROUPAMI, LIMETOU A KORIANDREM

Vývary jsou u nás doma obecně oblíbené, ale tenhle je navíc skvělý v tom, že je celkem rychle připravený. Obměňuji ho ve dvou variantách, a to v klasické s nudlemi a petrželkou anebo v méně obvyklé s kroupami, citrónem a koriandrem. Já mám tedy raději tu druhou variantu, protože citrón a koriandr jsou mé oblíbené ingredience, a i když se s nimi nestane polévkou z ranku asian fusion, tak získá exotický nádech. Při všech vývarech je velmi důležité kupovat opravdu kvalitní maso. Zrovna kuřecí směs na polévku v bio kvalitě, za velmi dobré peníze, je možné sehnat celkem lehce v různých bio prodejnách. I tento vývar si zamrazuji pro další využití v jiných receptech anebo i jen jako zálohu na případnou rychlou večeři.

INGREDIENCE:

1,5 KG KUŘECÍ POLÉVKOVÉ SMĚSI (TRUP, KRKY)

2 VĚTŠÍ MRKVE

2 VĚTŠÍ PETRŽELE

½ BULVY VĚTŠÍHO CELERU

1 VĚTŠÍ CIBULE ŠALOTKA (NEBO KLASICKÁ CIBULE)

1 STROUŽEK ČESNEKU

1 LŽÍCE UMEOCTU

8 -10 KULIČEK PEPŘE A NOVÉHO KOŘENÍ

2 BOBKOVÉ LISTY

1 VRCHOVATÁ LŽIČKA SOLI

ŠT’ÁVA Z 1/2 LIMETY

KORIANDR

KROUPY (JEČNÉ NEBO POHANKOVÉ – DLE VAČICH PREFERENCÍ)

POSTUP:

Kuřecí skelety opláchněte ve studené vodě a vložte do hrnce, přidejte očištěnou celou 1 mrkev, 1 petržel a ¼ celeru, oloupanou celou cibuli a stroužek česneku. Vše zalijte 4 litry studené vody, přidejte sůl, kuličky pepře, nového koření, bobkový list a dejte pozvolna vařit. Vývar vařte přibližně hodinu, někdy lehce přes hodinu, dokud maso na skeletech není měkké. 

Mezitím si dejte vařit kroupy dle návodu na balení.

Připravte si kořenovou zeleninu, kterou pak vložte do polévky těsně před servírováním. Zbývající mrkev, petržel, celer očištěte a nakrájejte bud’ na kolečka či kostičky a povařte v osolené vodě, tak aby jen lehce změkla a zůstala trochu křupavá, což trvá přibližně 5 minut.

Opláchněte a nasekejte koriandr a vymačkajte šťávu z citrónu. 

Jakmile je vývar uvařený, tak ho přeced’te přes síto, abyste z něj odstranili všechno koření. Oberte maso ze skeletů a vhod’te zpátky do vývaru. Přidejte kořenovou zeleninu uvařenou na skus a kroupy, vlijte limetovou šťávu, přidejte Umeocet a je hotovo. Případně dosolte a dopepřete. Koriandr přidejte až přímo do talířů, aby si zachoval svoji čerstvost.