NOVÁ KUCHAŘKA S PŘESAHEM DO HISTORIE JIŽ V PRODEJI
V kuchařce Vintage Kitchen – Inspirace minulostí na talíři současnosti najdete nejen oprášené zapomenuté recepty, ale i známé pokrmy v jiném podání, které doprovází poutavé vyprávění o jejich vývoji v běhu staletí. Po přečtení knihy vám nad plným talířem vytanou střípky historie, díky nimž se začnete na jídlo dívat jinak. Propojení s minulostí umocňují krásné fotografie, které vás jistě zlákají, abyste recepty vyzkoušeli.
K mnoha jídlům světa a jejich ingrediencím se váže historie dlouhá jako lidstvo samo. Každý pokrm musel být v nějakém okamžiku poprvé připraven, čímž se zrodil recept, jenž se pak po generace dále předával, upravoval, a jindy naopak zůstal téměř beze změn. Příběhy z dějin jídla nás přirozeně fascinují, jelikož jsou úzce spjaté nejen s kulturou jednotlivých národů, ale i rodinnými tradicemi. Je však velmi těžké určit, které pokrmy jsou ryze české a které se k nám dostaly z ciziny. Již nejstarší dochované recepty zaznamenané na hliněných tabulkách vypovídají o tom, že jídla se přebírala ze sousedních zemí, a s rozvojem civilizace překračovalo vzájemné ovlivňování dokonce i hranice kontinentů. Jak se jednotlivá jídla vyvíjela, jak se měnily naše chutě a proč dnes jíme to, co jíme, léta sleduji a svoje poznatky zhmotňuji v receptech, které jsou inspirované dobovými kuchařskými knihami. Přitom se dají uvařit za použití běžně dostupných surovin a postupů, které zvládne každý domácí kuchař. Darina Křivánková, gastronomická novinářka a provozovatelka Bistra Topinka, o kuchařce říká: „Kniha Vintage Kitchen je jako stroj času – prostřednictvím chutí a vůní vás přenese například do dob obrozeneckých nebo až do starého Říma a na této napínavé a krásné cestě vás čeká plno objevů, díky nimž může být váš život o kousek bohatší a chutnější.“
Kuchařka je rozdělena do 10 kapitol – kaše, polévky, maso, ryby, houby, luštěniny, zelenina, ovoce, pečivo, moučníky. V každé kapitole se nejdříve v úvodu dozvíte, jak se v historii měnila důležitost jednotlivých jídel i skladba používaných surovin, a následně se můžete nechat inspirovat recepty, kterých je dohromady celá stovka. Uvařit si například budete moci jednoduchou ovesnou kaši se šípky nebo žitnou s ořechy či semencovou z konopných semínek. S polévkou ze starého Říma se dostanete 2000 let nazpět a s česnekovým úkropem nebo bramborovou přidělankou se vrátíte do minulosti jen o pár století. Masový pohanský koláč vás zavede do starého Babylónu, nadívané citrony do času baroka a jehněčí s řepou do období našeho vrcholného pastevectví. V kapitole o rybách zavzpomínáte na lososy nebo úhoře v našich řekách, připravíte si kapří karbanátky podle Rettigové a pstruha na páře s vinným přelivem. V houbách a luštěninách si připomenete základní suroviny, které utvářely staročeskou kuchyni, a třeba se pro některé z nich nadchnete a vaše talíře ovládnou hříbkové knedlíky nebo pečený bob. V zelenině a ovoci budete moci objevit jejich zapomenuté druhy a buď se je pokusíte sehnat, nebo uvedený recept lehce připravíte z dostupnějších odrůd. Pokud máte obavy z kváskového pečení, ale rádi byste se do něj pustili, může vám pomoci návod, jak upéct kváskový chléb pro začátečníky nebo jednoduchý samožitný chléb se semínky. V moučnících vás čekají velmi snadné recepty jako například tradiční perník, jen jiným způsobem zpracovaný, koláčky z ovesných vloček a višňová bublanina, tak jak se dělala dříve. Nebo se můžete pustit do pečení stoletého čokoládového dortu či se zamyslet nad tajemstvím dortu brabantového. Jelikož se v receptech často používá víno, dozvíte se v závěru kuchařky, jaké druhy vybírat, kam všude se hodí a za jak dlouho se z něj odpaří alkohol.