VELIKONOČNÍ MAZANEC SE SNÍŽENÝM OBSAHEM CUKRU

Tento mazanec je poněkud dietnější, než jsou ostatní recepty na mém blogu. Peču ho pro mého tátu, který má cukrovku a nemůže si ten klasický dopřát. Snížila jsme v něm jak obsah tuku, tak i cukru. Kvásek jsem raději nechala vzejít s klasickým cukrem, ale zbývající sladkost pochází z erythritolu. Erythritol je vhodnou alternativou rafinovaného bílého cukru. Jde o cukerný alkohol přítomný v některých druzích ovoce a fermentovaných potravinách, jako jsou hrozny, hrušky, víno, sýr a houby. Toto sladidlo poskytuje nižší sladivost, než má rafinovaný cukr, takže ho případně musíte použít o trochu více (cca o 20%). Nám méně sladká chuť vyhovuje, takže ho v receptech nenavyšuji neobsahuje. Erythritol nemá vůbec žádné kalorie ani glykemický index. Vhodný je tak pro diabetiky, při redukci váhy i Low Carb stravování. Použít ho můžete při vaření, pečení i k oslazení nápojů.

Pokud byste raději upřednostnili klasický mazanec, recept je zde

INGREDIENCE:

300 G ŠPALDOVÉ HLADKÉ MOUKY BÍLÉ
300 G ŠPALDOVÉ POLOHRUBÉ MOUKY 
2 LŽIČKY KLASICKÉHO CUKRU
160 ML ROZPUŠTĚNÉHO MÁSLA
120 G ERYTHRITOLU
300 ML MLÉKA
40 G DROŽDÍ
3 ŽLOUTKY
2 CELÁ VEJCE (+1 na potření)
100 G PLÁTKOVÝCH MANDLÍ
60 G ROZINEK
CCA 100 ML KVALITNÍHO RUMU Z WAREHOUZE1.CZ
KŮRA Z 1 BIO CITRÓNU
ŠPETKA SOLI

POSTUP:
Dle mého názoru je velký rozdíl, zda rozinky před použitím v těstě necháte máčet v nějakém destilátu nebo ne. Pokud je předem macerujete v rumu, tak nejen že natáhnou lahodnou chuť, ale ještě navíc se rozpustí zkrystalizovaný cukr v nich a jsem krásně vláčné. Doporučuji tedy den předem namočit rozinky do vašeho oblíbeného rumu a až druhý den je použít do pečení.

Nejprve rozdrolte do misky droždí, přidejte cukr a zalijte třetinou lehce ohřátého mléka. Mléko by nemělo být moc horké, aby kvasnice nespálilo, ale zároveň ani moc studené, aby vůbec mohlo dojít k procesu kynutí. Pak si dejte rozehřát máslo a když je v tekutém stavu, přelijte do jiné nádobky, aby rychleji chladlo. Po 10 minutách se začne tvořit kvásek. Poznáte to podle bublin, které se tvoří na hladině. Přidejte mouku, erythritol a následně zalijte vše zbývajícím mlékem s rozkvedlaným vajíčkem a žloutky, špetkou soli a zchladlým máslem. Promíchejte a přidejte do těsta citrónovou kůru, okapané rozinky a mandle. Vše pořádně ještě jednou promíchejte a to postupem, kdy dokola nadzvedáváte těsto ode dna nahoru. Těsto totiž potřebuje pořádně provzdušnit, aby kvasnice mohly dobře pracovat. Případně můžete použít i robot s hnětacím hákem. Po řádném zpracování těsta, posypte jeho povrch moukou, zakryjte utěrkou a nechte hodinu v teple kynout. Poté opět vařečkou promíchejte a nechte kynout ještě další hodinu. 

Po dvou hodinách těsto vyndejte, lehce ještě jednou ručně prohněťte a vytvořte z něj dva bochánky. Ty přemístěte na plech vyložený pečícím papírem. Přikryjte je utěrkou a nechte kynout ještě další půl hodinu.

Po řádném nakynutí můžete na bocháncích nožem vytvořit klasický kříž, pak je pomazat vejcem a posypat plátky mandlí. Troubu si vyhřejte na 220°C a pečte při této teplotě maximálně 10 minut. Pak snižte teplotu na 170°C a dopékejte dalších 35 -40 minut. Zda je mazanec hotový ověříte zapíchnutím špejle do středu bochánku. Pokud těsto nelepí, můžete mazanec vytáhnout z trouby a ještě horký ho potřít rozpuštěným máslem.

Pokud byste mazanec potřebovali ještě dopékat, raději ho přikryjte alobalem, ať se vám nespálí a pečte, dokud není hotový.