BATÁTOVÉ “SENDVIČE” S KAPUSTOVÝM PESTEM A FETOU

Na kapustové pesto jsem přišla teprve nedávno, když jsem si četla, jak hodně je zdravá kapusta. Já mám moc ráda kapustičky na másle a tak mě zlákala představa transformovat tuto chuť do pesta, které má širší využití. Kapustové pesto se krásně hodí k těstovinám, ale třeba i na topinky doplněné kozím sýrem. Tak jsem si ho představovala v různých kombinacích, až jsem přišla na nápad, vytvořit batátové „sendviče“ proložené kapustovým pestem a fetou. Příprava byla snadná a výsledek vynikající!!!

INGREDIENCE NA BATÁTY:

3 VĚTŠÍ BATÁTY

3 LŽÍCE SEZAMOVÝCH SEMÍNEK

OLIVOVÝ OLEJ

100 G SÝRU FETA

SŮL, PŘÍPADNĚ KAJENSKÝ PEPŘ

INGREDIENCE NA PESTO:

2 STROUŽKY ČESNEKU 

15 MALÝCH KAPUSTIČEK 

100 G VLAŠSKÝCH NEBO PEKANOVÝCH OŘECHŮ 

100 G NASTROUHANÉHO PARMAZÁNU

30 ML OLIVOVÉHO OLEJE

ŠŤÁVA Z JEDNOHO CITRÓNU

SŮL, PEPŘ

POSTUP:

Batáty oloupejte a podélně rozkrájejte na 2 centimetrové plátky. Potřete je olivovým olejem, posolte a obalte v sezamových semínkách. Vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem a dejte péct do trouby vyhřáté na 180°C. Pečte přibližně 20 minut. Nejjistější je po 20 minutách brambory zkontrolovat lehkým zapíchnutím vidličky do jejich středu, abyste zjistili, jak jsou měkké. Brambory byste neměli přepéct, jelikož by se vám potom rozpadaly a nemohli byste z nich vykouzlit alá sendvič. 

Než se batáty upečou, vyrobte peseto.  Oberte lístky z kapusty a pár si jich nechte stranou. Svrchní vyhoďte, pokud nevypadají dobře. Pokud trpíte nadýmáním doporučuji lístky 2 minuty povařit v otevřeném hrnci a pak zprudka zchladit ve studené vodě s ledem. Tak zůstanou křehké a krásně zelené, ale budou méně nadýmavé. V kuchyňském nebo ručním robotu v míse se sekáčkem rozmělněte ořechy na velmi jemno. Přidejte kapustové lístky, nastrouhaný sýr, prolisovaný česnek, olej, citrónovou šťávu, sůl, pepř a dalším mixováním rozmělněte a promíchejte všechny ingredience. Zpracovávejte, dokud pesto nedosáhne požadované konzistence. Ochutnejte a podle potřeby přidejte více citronu, soli, pepře, případně oleje. 

Polovinu upečených batát naskládejte na talíř, pomažte hojně kapustových pestem, posypte rozdrobenou fetou, ozdobte lístky kapusty a přiklopte vždy druhou batátou.